Pulitzer’de roman dalına ödül yok!

ABD’nin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Pulitzer Ödülleri sahiplerini buldu. 35 yıldır ilk kez bu yıl roman dalında Pulitzer Ödülü’ne layık eser bulunamadı.

Pulitzer’de roman dalına ödül yok!

Gazetecilik, edebiyat ve müzik dalında verilen Pulitzer Ödülleri açıklandı. Macaristan doğumlu Amerikalı yayıncı Joseph Pulitzer adına 1917’den bu yana verilen ve Columbia Üniversitesi tarafından düzenlenen Pulitzer Ödülleri, 21 kategoride veriliyor. Pulitzer Ödülleri, ABD’de özellikle gazeteciliğin en seçkin ödülü olarak kabul ediliyor. Edebiyat dalındaki ödüller, roman başta olmak üzere tümdünyada yankı uyandırmasıyla biliniyor. Ne var ki, 35 yıldır ilk kez bu yıl roman dalında ödüle değer eser bulunamadı. Geçen yıl roman dalındaki ödülü yazar Siddhartha Mukherjee’in “The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer’’ adlı kitabı kazanmıştı.

Gazetecilik ödülleri
Kurmaca Dışı Düzyazı türünde Pulitzer Ödülü’nü Stephen Greenblatt’ın “The Swerve: How the World Became Modern’’i alırken, Müzik ödülü Kevin  Puts’un “Silent Night: Opera in Two Acts’’ine verildi. Bu yıl Araştırmacı Gazetecilik ödülünü Associated Press ve Seattle Times’tan gazeteciler kazandı. The Philadelphia Inquirer Kamu Hizmeti dalında ödüllendirilirken, Yorumdalında Chicago Tribune’den Mary Schmich, Eleştiri dalında Boston Globe’dan Wesley Morris, Karikatür dalında ise Politico’dan Matt Wuerker ödül kazandı.

Şiir dalında ödül
Tracy K. Smith’in Tarih dalında Pulitzer Ödülü’nü, Amerikalı profesör Manning Marable’ın yayımlanmasını görmeye ömrü yetmeyen çalışması “Malcolm X: A Life of Reinvention’’ı kazandı. Drama dalında ödül Quiara Alegria Hudes’un kaleme aldığı, Irak’ta görev yapan bir savaş gazisini konu alan “Water by the Spoonful’’ adlı oyuna gitti. Şiir dalında ödülü Tracy K. Smith, “Life on Mars” kitabıyla kazandı.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?
  Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?

  Süresi : İzlenme : 1719

 • Çin yemeği tarifi
  Çin yemeği tarifi

  Süresi : 00:59 İzlenme : 349

 • Tiramisu nasıl yapılır?
  Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 939

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 714

 • Ton balıklı börek nasıl yapılır?
  Ton balıklı börek nasıl yapılır?

  Süresi : 01:29 İzlenme : 513

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön