Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

‘Edebi’ ve seri cinayetler

Edgar Allan Poe’nun ünlü şiiriyle aynı adı taşıyan “Kuzgun” (The Raven) Poe’nun öykülerinden esinlenerek cinayet işleyen bir seri katilin peşine düşürüyor bizi. Gotik atmosferiyle öne çıkan filmde ünlü yazarı John Cusack canlandırıyor.

‘Edebi’ ve seri cinayetler

“Kuzuların Sessizliği” (1991) ile “Yedi”den (1995) bu yana seri katil filmleri bana sorarsanız aşağı yukarı aynı. David Fincher’ın “Zodiac”ı gibi sıra dışı örnekleri dışarıda tutarsak, son 20 yıldır ahlak dersi veren üstün zekâlı katiller ve onların müthiş cinayet planlarının ardı arkası kesilmek bilmiyor. James McTeigue’nin yönettiği “Kuzgun”da da durum aynı. Farklı olan yanı, katilin Edgar Allan Poe’nun hikâyelerinden ilham alarak cinayet işliyor olması... Poe (Cusack) artık öykü yazamayan, alkolik, fakir, bohem bir yazar olarak çıkıyor karşımıza. Zengin bir adamın (Brendan Gleeson) kızına (Alice Eve) âşık ve Baltimore’da işlenen cinayetler nedeniyle bir dedektif (Luke Evans) tarafından göreve çağrılıyor. Sonra tahmin edeceğiniz gibi katil, onları şifrelerle dolu kanlı bir oyunun içine çekiyor.

“Kuzgun”un en ilginç yanı, hayal edilmiş olanı gerçek hayata uyarlayan katil karakteri. Ama “Yedi”nin aksine, bizi katilin hastalıklı zihninin içine götürmüyor. Zekâlarıyla olayları çözmeye çalışırken oradan oraya koşturup duran Poe ile dedektif Fields’in de ilginç psikolojik çelişkilere sahip karakterler olduğu söylenemez. “Kuzgun” da Poe’nun klasikleşmiş hikâyelerinin edebi lezzetini bulmak da mümkün değil. Kim olduğu özenle saklanan katili ve hızlı kurgusuyla, sıkılmadan izlenen oyalayıcı bir öyküye sahip olduğu söylenebilir ancak. 19. yüzyıl ABD’sinden kasvetli, iç karartıcı Baltimore manzaraları da hoş... Belgrad ve Budapeşte’deki dış mekânlar ve stüdyolarda yaratılan bu Gotik atmosfer, Roger Ford’un sanat yönetimi ve Danny Ruhlmann’ın görüntüleriyle filmin en büyük kozu. John Cusack başta olmak üzere oyuncular da ellerinden geleni yapınca “Kuzgun” belirli bir düzeyi tutturuyor. Ama bütün bu şatafatın altında dönemin toplumsal yapısından ilginç gözlemler ya da dişe dokunur, anlamlı fikirler bulmak zor. “Sherlock Holmes”un başarısını düşünürsek kaçırılmış bir fırsat gözüyle de bakılabilir.

Hazırlayan: Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Baget ekmek içerisinde mini köfteler
  Baget ekmek içerisinde mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 254

 • Poşe yumurtalı tonlu yufka
  Poşe yumurtalı tonlu yufka

  Süresi : 01:29 İzlenme : 131

 • Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?
  Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?

  Süresi : 01:04 İzlenme : 226

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 383

 • Kavanozda Tiramisu nasıl yapılır?
  Kavanozda Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 457

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön