Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Nobel Edebiyat Ödülü Çinli yazar Mo Yan’ın!

Nobel Edebiyat Ödülü “gelmiş geçmiş en meşhur” Çinli yazar Mo Yan’a verildi. Açık sözlülüğüyle bilinen Mo Yan’ın eserleri sıkça sansüre maruz kalarak korsan yollarla okura ulaşmıştı.

Nobel Edebiyat Ödülü Çinli yazar Mo Yan’ın!

Mo Yan, Nobel kazanan ilk Çinli yazar oldu!

Nobel Edebiyat Ödülü’nü Çinli Yazar Mo Yan kazandı.Mo, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk Çinli yazar oldu. Geleneksel Çin edebiyat kültürü ile birlikte, eserlerinde kendine özgü bir dünya yaratan yazar, bu dünyada fantezi ile gerçekliği birleştiren bir tarza sahip. Mo Yan’ın henüz Türkçe’ye çevrilmiş eseri bulunmuyor.

 

İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Peter Englund, yazarın eserlerindeki “tarih, masal ve çağdaş olanı harmanlayan sanrısal gerçekçiliği” övdü. 1955’te Gaomi kasabasında çiftçilikle geçinen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve gerçek adı Guan Moye olan Çinli yazarın 1981 yılında yazdığı ilk kısa hikâyeleri bir edebiyat dergisinde yayınlandı.Mo, 1987 yapımı Kızıl Darı Tarlaları (Red Sorghum) adlı filme ilham veren iki romanıyla Avrupa ve ABD’de ün kazandı.

 

“Gelmiş geçmiş enmeşhur Çinli yazar’’ olarak anılan Mo Yan’ın eserleri sıkça sansüre maruz kalarak korsan yollarla okurlara ulaşmıştı. Asıl adı GuanMoye’nin yerine “Mo Yan” (“Konuşma!” anlamına geliyor) ismini kullanan ve açık sözlülüğüyle bilinen yazar, Çin’de bu kadar açık sözlü olmanın hoş karşılanmadığını bu yüzden kendine çok “konuşmamasını” hatırlatmak için bu ismi aldığını söyledi.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 1528

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 1012

 • Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?
  Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?

  Süresi : İzlenme : 536

 • Pancake nasıl yapılır?
  Pancake nasıl yapılır?

  Süresi : 03:19 İzlenme : 1595

 • Yılbaşı sofrası nasıl hazırlanır?
  Yılbaşı sofrası nasıl hazırlanır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 979

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön