“Hürrem Sultan” balesi kapalı gişe oynadı!

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin Kadıköy Süreyya Operası'nda sahnelediği "Hürrem Sultan" seyircilerden büyük ilgi görerek kapalı gişe oynadı.

“Hürrem Sultan” balesi kapalı gişe oynadı!

Osmanlı İmparatorluğu’nun en uzun süre tahtta kalan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın Hürrem Sultan’a duyduğu aşkı ve o dönemi anlatan “Muhteşem Yüzyıl’’ dizisi gibi “Hürrem Sultan’’ın balesi de seyircilerden yoğun ilgi gördü.

 

Kadıköy Süreyya Operası’nda ekim ayında 5 temsille sanatseverlerle buluşan “Hürrem Sultan’’ balesi, mayıs ayında tekrar sahnelenecek. İlk defa 1977’de bale sanatının duayenlerinden Oytun Turfanda’nın koreografisi ve Nevit Kodallı’nın bestesiyle Ankara Devlet Balesi tarafından sergilenen “Hürrem Sultan’’ balesi, 35 yıl aradan sonra Deniz Olgay Yamanus ve Oktay Keresteci’nin rejisiyle İstanbul seyircisinin karşısına çıktı.

 

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, geçen sezon ilk gösterimi yapılan “Hürrem Sultan’’ balesini, Oytun Turfanda’nın 10. Ölüm yıldönümü anısına yeniden seyirciyle buluşturdu. Balenin, bu ay Kadıköy Süreyya Operası’nda gerçekleştirilen 5 temsili de kapalı gişe oynadı. Baleyi sahneye koyan Deniz Olgay Yamanus, okul arkadaşı olan ve uzun yıllar birlikte çalıştığı Oytun Turfanda’nın eserlerinin vârisi olduğunu belirtti.

 

Atatürk Kültür Merkezi’nin restorasyona alınmasının ardından eserleri biraz daha küçük olan Süreyya Operası’nda sahnelemeye başladıklarını anlatan Yamanus, “Bu nedenle eserleri orkestrasız, banttan oynuyoruz. Ama bu eserin banttan oynanmasını istemedim ve ilk kez cesaret edip orkestra ile oynamaya karar verdik’’ dedi. “Hürrem Sultan’’ın İstanbul’da ilk 1990 yılında sahnelendiğini belirten Yamanus, bu dönemde Kanuni Sultan Süleyman dönemini konu alan “Muhteşem Yüzyıl’’ dizisinin de yayında olmasının avantajını yaşadıklarını belirtti.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yağsız mücver nasıl yapılır?
  Yağsız mücver nasıl yapılır?

  Süresi : 01:31 İzlenme : 1835

 • Yulaflı şekersiz puding tarifi
  Yulaflı şekersiz puding tarifi

  Süresi : 01:16 İzlenme : 946

 • Tulum peynirli pankek
  Tulum peynirli pankek

  Süresi : 00:54 İzlenme : 1646

 • Tok tutan salata nasıl yapılır?
  Tok tutan salata nasıl yapılır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 1103

 • Kolay muska böreği tarifi
  Kolay muska böreği tarifi

  Süresi : 05:38 İzlenme : 1164

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön