‘Ekmekte katkı var, boya yok’

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, son günlerde gündemi meşgul eden “ekmekte boya kullanıldığı” iddiasını yalanladı. Balcı, katkı maddelerinin olduğunu ama boya olmadığını söyledi

‘Ekmekte katkı var, boya yok’

Son zamanlarda kamuoyunun gündeminden düşmeyen kepek ve çavdar ekmeklerinde boya kullanıldığı iddiası üzerine Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı bir basın toplantı düzenledi. Balcı, ekmekte belirli oranlarda kullanıldığında insan sağlığına zarar vermeyen katkı maddelerinin bulunduğunu fakat hiçbir şekilde boya kullanılmadığını öne sürdü. Bazı firmaların ekmekte boya konusunu işlemelerinin gündeme gelmek için yapılmış bir karalama çalışması olduğuna inandığını söyleyen Balcı, “Türkiye genelinde yapılan denetimler sonucu sadece Ankaralı bir firmada boya kullanıldığı tespit edildi. Bunun tüm Türkiye’ye mal edilmesi mümkün değil” diye konuştu. Ekmekte kullanılan katkı maddeleri konusuna da değinen Balcı, Türkiye’nin de bu maddeleri kullanan ülkeler arasında olduğunu söyledi. “Belirli oranda kullanıldığında insan sağlığına zarar vermeyen bu maddeleri dünyada 184 ülke kullanıyor. Avrupa’daki üreticilerden daha hijyenik ve daha iyi ekmek üretiyoruz” dedi.

Bir işletme boya kullanmış!  
Gıda boyasının kullanılmasının insan sağlığını olumsuz yönde kesinlikle etkilemediğini belirten Balcı, bir soru üzerinde de kepekli unun fiyatının beyaz undan daha ucuz olduğu için beyaz una boya katılmasının mantıklı olmadığını ifade ederek, yapılan denetimlerde de buna rastlanan bir durum olmadığını, 2011-2012 yılları arasında yapılan denetimlerde, sadece bir işletmede una boya katıldığının tespit edildiğini bildirdi. Balcı, ‘’Ankara’da un yapan bir işletmede katkı maddesi olarak gıda boyası katıldığı görülmüştür. Buna dönük de gerekli işlemin yapıldığını biliyoruz’’ dedi.

Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yaşlı kadınlardan 30 yaşındakilere tavsiyeler
  Yaşlı kadınlardan 30 yaşındakilere tavsiyeler

  Süresi : 01:37 İzlenme : 505

 • Hipnozla doğum nedir?
  Hipnozla doğum nedir?

  Süresi : 02:58 İzlenme : 259

 • Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?
  Sezaryen sonrası normal doğum mümkün mü?

  Süresi : 04:32 İzlenme : 183

 • İdeal doğum ortamı nasıl olmalı?
  İdeal doğum ortamı nasıl olmalı?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 169

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 180

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön