Türkiye’de engelli olmak!

 

Merhaba, bundan böyle yazılarım ile sizlerle olacağım. Engellilerin yaşadığı sorunları anlatıp çözümlerini arayacağız hep beraber. İlk yazımda ülkemizde yaşayan engellilerin genel sorununu aktaracağım. Türkiye’de engelli olmak gerçekten çok zor.

 

Bunu bir karşılaştırma ile anlatacağım. Ben 9 yaşında Hollanda’ya tedavi amacı ile gitmiştim ve oradaki engelli yurtlarını okullarını gezdim. Gördüğüm şeyler karşısında çok şaşırmıştım. Gerçekten çok modern, her engel türüne göre haklar, kanunlar var.

Kısacası bir engelli rahatça yaşayabiliyor…

Engellilerin yaşadığı sorunlar Türkiye’de oldukça fazla; bir engelli olarak bunlara şahit oluyorum ve gerçekten gündemde olması gereken çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Çoğu engelli okuyamıyor, çalışamıyor veya en doğal hakkı olan toplumla bir arada olma şansını maalesef bulamıyor. Bunun nedenlerinden en önemlisi Türkiye’deki ön yargılar. Toplumumuzun çok büyük bir bölümü engellilere acıma duygusu ile yaklaşıyor, bu da engellinin kendini geri çekmesine neden oluyor ve ruhen baskı altına girmelerine sebep oluyor. Çözüm yolu gayet basit; biraz şans ve toplumumuzun bakış açısını değiştirmek yeterli olacaktır. Bunlar olunca engelli birey kendine özgüven ve inanç kazanarak daha başarılı işler yapacak, toplumda saygın bir yer kazanacaktır.

Bizim ülkemizde ise bunca yıl geçmesine ve yapılan yasalara rağmen hiçbir sonuç alınamıyor. Örneğin ben birçok dernek veya vakıf olmasına rağmen evden çıkamadığım için aktif bir görevde olamıyorum. Çünkü beni evimden alacak, götürecek bir araç bulamıyorum. İstanbul Belediyesi biz engeller için özel bir ekip kurdu. Araç, kuaför vs. bir engellinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere fakat ben bir engelli olarak bu hizmetten yararlanmakta çok zorluk çekiyorum. Örneğin kuaför istediğim zaman gelmiyor (geliyorsa da 5–6 ayda bir). Araç istiyorum zamanında gelmiyor. Benim gibi bir sürü engelli vatandaşımız bu olanaklardan yararlanamıyor.

 

Sevgili devlet büyüklerimizden ricam daha sistematik çalışmaları ve engelliye daha çok değer vermeleridir…


Yorumlar
20
Onay Bekleyenler
0

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 167

 • Esmer kadınlar için gece makyajı
  Esmer kadınlar için gece makyajı

  Süresi : 02:59 İzlenme : 3218

 • Hipnozla doğum nedir?
  Hipnozla doğum nedir?

  Süresi : 02:58 İzlenme : 1288

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 2278

 • Sokak Röportajı: 14 Şubat'ı son 5 senedir boş geçiyorum
  Sokak Röportajı: 14 Şubat'ı son 5 senedir...

  Süresi : İzlenme : 245

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön