Biz rahatladık darısı diğerlerinin başına!

Pazartesi günü derin bir oh çektik! Taa ben 8 aylık hamileyken tuttuğumuz nefesi sonunda üfürdük!

 

O günü dün gibi hatırlıyorum...

 

Rutin doktor kontrolündeyiz, akşamın yedisi. Karnımın üzerinde jelli aleti dolaştırıyor doktor. Gezintisi uzadı... Yüzünün değişimi hoşuma gitmiyor. Doğal bir endişeyle; “Ne oldu, bir sorun mu var?” diyorum. “Aslında” diyor doktor, “Bunu söylemem ne kadar doğru olur bilmiyorum. Çocuğun sağ boyun kısmında bir şişlik görüyorum. Kistik bir yapıya benziyor!”

 

İşte o dakika kocam ve ben birbirimize bakıp gözlerimizle tuttuk birbirimizin nefesini...

 

Ertesi sabah karnımdaki oğlumu inceleyen bir radyoloji uzmanı da bu şişliğin mutlaka takip edilmesi gerektiğini ve ancak doğumdan sonra cerrahi bir müdahale yapılabileceğini söyleyince tuttuğumuz nefes tıkanıp kaldı orada bir yerlere...

 

Doğumdan sonra ultrasonlar, narkozlu MR’lar, defalarca yapılan muayeneler neticesinde, alanında uzman profesör Hasan Doğruyol (özelde değil, üniversite hastanesinde çocuk cerrahisi ana bilim dalı başkanı), kesin tanıyı koydu. Tahmin ettiği üzere; o mısır tanesi büyüklüğündeki şişliğin adı lenfanjiom’du.

 

O dönem lenfanjiom’la ilgili ne bulduysak okuduk. Doktorların dediklerini mütalaa ettik. Genetik falan değil... En basitinden; hücrelerin oluşumu sırasında, sıvı birikimi kistik bir yapıya dönüşüyormuş! Bla bla bla...

 

Gördüğüm fotoğrafları ise gözümden silmek için çok çabaladım. (Keşke göz kenarımda, gerektiğinde kullanmak üzere bir delete tuşu olsa....) Bizim durumumuz, fotoğraflardaki gibi ‘vahim’ değildi. Ancak müdahale edilmezse şişliğin büyüyerek soluk borusunu tıkama ihtimali vardı.

 

Ve karar verildi, beklemeye lüzum yoktu!

 

Oğlum henüz iki buçuk aylıktı, ameliyathane girişinde çığlık çığlığa ağlarken koparıldı kollarımdan. (Hala kulaklarımda duruyor o yankılanma...)

 

Yaklaşık dört saat sonra da kocaman sedyenin üzerinde kendinden geçmiş ve birtakım hortumlarla sarmalanmış olarak geldi. Minik bebeğim bitkin düşmüştü.

 

Hasan Hoca ameliyatın başarılı geçtiğini, ‘ahtopot’ gibi damarlara sarıldığı için operasyonun uzun sürdüğünü ama kisti temizlediklerini söyledi. Yine de kontroller yapılacaktı. Nüksetme riski görmezden gelinmeyecekti.

 

İşte... Pazartesi günü de altı aylık rutin kontrol için hastanedeydik. Hasan Hoca “Tamam” dedi; “Ultrason temiz! Lenfanjiom belirtisi görülmüyor. Bundan sonra kontrole gelmenize gerek yok! Siz takip edersiniz artık.”

 

Ve... Kuş olduk, kuş!

 

Derin bir oh çektik, aylardır boğazımıza takılı kalan nefesi bıraktık gitti! Lenfanjioma ait ne bilgi varsa, beynim otomatiğe bağlamış gibi hepsini bir alt klasöre hapsetti.

 

Ben bu konuyu size anlattım...

 

Çünkü; hamileyken gidilen doktor ve yaptığı kontrollerin ‘hayati’ olabileceğini hatırlatmak istedim. (Hastane sürecinde; aynı sorunu yaşayan çocuklardan biri iki yaşındaydı ve zamanında fark edilemediği için durum çok ama çok ciddiye binmişti.)

 

Çünkü; Türkiye’de çocukların yüzde sekseninde lenfanjioma rastlanıyormuş. Öğrendiğimde hayret etmiştim, yaygınlığını bilin istedim.

 

Çünkü; (çocuğumun ateşlenip bitkin düşmesine bile o günleri hatırlattığı için dayanamayan ben) kimselere anlatmak istemediğim üzüntümün geride kalmasına olan sevincimi ve mutluluğumu paylaşmak istedim.

 

Darısı bu sorunu yaşayan herkesin başına...

Facebook Yorumları
Yorumlar
9
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Nisan 2017 Cumartesi 21:05

  Aynı sorunu biz yaşıyoruz şu an boynunda vardı ikinci başarılı bir amalıyat geçirdi 5 gün önce ktü tıp fakültesi de ki Haluk hocadan Allah razı olsun biraz olsun rahatlattı bizi bu konuda başarılı hocalardan birisi bütün bu sorunu yaşayanları anlaya biliyorum çocuk olunca çok zor herkese acil şifala

  Cevapla
 •  
  22 Nisan 2017 Cumartesi 01:55

  Merhaba benimde kızımlenfanjıyon soluk borusu un ustune baski yapiyo siz hangi doktora gittiniz 05439404257 tel bana aitir bir bilgi verirsenin minetar kalirim size

  Cevapla
 •  
  14 Ocak 2017 Cumartesi 19:24

  Merhaba benim de bebeyim lenfanjion hastası üstelik dilinde de hemonjion var tedavi goruyo ama bi sonuca varamadik daha çok korkuyorum doğduğunda beri daha yüzümüz gulmedi herkes bisey diyo sizin tedavi ni nekadar sürdü şimdi nasıl durumu

  Cevapla
 •  
  12 Ocak 2017 Perşembe 22:39

  merhabalar benim oglum 5 yasinda onunda kalcasinda lenfanjiomu var ilk 2.3 yil sorun yoktu ama simdilerde enfekte oluyor ve her oldugunda hastanede yatarak antibiyotik aliyoruz gitmedigimiz yer kalmadi op.onermiyorlar caresizim size nasil ulasabiliriz lutfen ....

  Cevapla
 •  
  12 Temmuz 2016 Salı 23:50

  lütfen hastane veya telefon bilgisi yazar mısnız?tşk

  Cevapla
 •  
  05 Haziran 2016 Pazar 14:54

  Size nasıl ulaşabiliriz

  Cevapla
 •  
  30 Mayıs 2016 Pazartesi 22:24

  Hangi doktor bi tlf numarasi

  Cevapla
 •  
  13 Mart 2016 Pazar 09:33

  biz bu sorunu oglumda yaşıyoruz dr un telefonunu bulamadım internet ten biz istanbul da yaşıyoruz ve izmir e giymeyi düşünüyor um ama dr a ulaşmam gerekiyor yardımcı olur musunuz lutfen

  Cevapla
 •  
  14 Aralık 2015 Pazartesi 17:39

  benim oğlumda dilin altından sağ ve sol çene altında var..bize hasan hoca nerde olduğunu söylermsniz..allh rzı olsun.

  Cevapla
 •  
  28 Kasım 2015 Cumartesi 15:47

  Hangi üniversite hastanesinde bu Dr.

  Cevapla

 • Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?
  Zeytinyağlı enginar nasıl yapılır?

  Süresi : İzlenme : 1653

 • Çin yemeği tarifi
  Çin yemeği tarifi

  Süresi : 00:59 İzlenme : 314

 • Tiramisu nasıl yapılır?
  Tiramisu nasıl yapılır?

  Süresi : 00:47 İzlenme : 919

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 2835

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 4367

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön