Görünmez el düş yakamdan!

Hani bir şeyler yapmak istersiniz de bir şeyler sizi engeller, siz de bir başka bahara kadar yeniden eski pozisyonunuza dönersiniz ya, işte çoğunluğun vaziyeti bu…


Bizim oralarda bu haleti ruhiye durumuna "ahdi var da cehdi yok" derler. Yani içinden bir şeyler yapmak geliyor ama görünmez bir el onu durduruyor.


Kiminle konuşsam aynı durumdan şikâyetçi…

 

Olmadı, yapamadık, izin vermediler, denk düşmedi, şans yaver gitmedi, kaderimiz böyleymiş, engellendik, çelme taktılar, fırsat tanımadılar…


Bahane o kadar çok ki…


Kafamda bu sorularla pazar günü Türkiye’nin ilk Kişisel Gelişim Uzmanı unvanlı başarı kitapları yazarı Mümin Sekman’la bir araya geldik. Şimdiye kadar 900 bin satan kitabı "Her şey Seninle Başlar" yakında revize edilmiş haliyle okurla buluşacak. İlk versiyonunu okumuştum ama sanıyorum eskisini okuyanlar, revize edilmiş halinden yine çok şey öğrenecek.


Mümin Sekman’a içimizde bizi aşağıya çeken, ilerlememize engel olan, içinde bulunduğumuz durumu zorladıkça çamurda patinaj yapan tekerlek haline getiren atalet duygusundan nasıl kurtulacağımızı sordum.


Derdinizi anlattığınızda doktorlar şöyle bir düşünüp önce teşhisi doğru koyup sonra tedaviye geçerler ya, Sekman da aynısını yaptı.


Önce durumu anladı, sonra önerilerde bulundu. Hepimizin başarmayı istediğimiz ve başarabileceğimize inandığınız hedeflerimiz var. Bu hedefe ulaşmak için neleri, niçin yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bunları yapmamakla neler kaybettiğimizi, yaparsak neler kazanacağımızı da biliyoruz. Bu bilince rağmen yine görünmez bir el bizi durduruyor.


Bu durumu en çok sınava hazırlanan öğrencilerde gözlemliyorum. İyi sonuç almak için iyi bir hazırlık dönemi geçirmeleri gerektiğini adları kadar iyi bilmelerine rağmen bilgisayardan, telefondan kopup, bir türlü konsantrasyon sağlayamıyorlar.


Peki, bizi durduran ne? Birçoğunuz tembellik diyecek ama tembellik değil, bunun adı atalet.


Kendinizin ataletin pençesine düşüp düşmediğinizi anlamanız çok kolay. Siz de de bir yavaşlık, isteksizlik, tembellik, durağanlık, üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi hareket etmek, miskinlik, ertelemecilik, mazeretçilik, sitemkarlık, kötümserlik, şevksizlik, depresiflik var mı? Bunlardan biri ya da birkaçı varsa aramıza hoş geldin kardeş!


Bedensel ve duygusal ataleti yenmek için kendimizi zorlamak, coşku uyandırmak, eyleme geçmek, üşenmemek, ertelememek ve vazgeçmemek gerekiyor.


Hayata karşı umut ve isteğini kaybetmeye başlayanlar, yaptıkları planlara uygulamakta zorlananlar, kapasitesini tam olarak kullanmadığını düşünenler silkinin ve kendinize gelin.


Mevlana’nın şu sözünü unutmayın; Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük!


Kış bitiyor artık yaprakları açma zamanı…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?
  Arpa şehriyeli, cipsli salata nasıl yapılır?

  Süresi : 01:42 İzlenme : 1423

 • Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?
  Kaktüs tasarımı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:26 İzlenme : 5526

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 178

 • Hadım yönetmeliği nedir?
  Hadım yönetmeliği nedir?

  Süresi : 48:55 İzlenme : 98

 • Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?
  Bedene göre kot pantolon nasıl seçilir?

  Süresi : 01:11 İzlenme : 357

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön