Yaparsa kadın yapar...

Bir İtalyan adasından Büyükada’ya geri döndüm. Döndüğüm akşam Sedef adasında bir doğum günü davetine gittim. Yani eşimle birlikte her şeye ucu ucuna yetişsek de bir günde üç ada görmüş olduk.

 

Capri ile Büyükada arasındaki en önemli ilk fark; gözü yoran, üzen, hiçbir ama gerçekten hiçbir yanlış yapılaşmanın olmaması...

 

Napoli için aynı şeyi söyleyemeyeceğim ama ada pırıl pırıl, etrafta tek bir çöp yok. Öyle sokaklara kadar taşan restoranlar da yok. Her restoranın başkalarına saygılı ve ölçülü bir saklı bahçesi var sanki! Yürüdüğünüz yollarda sık sık ‘sanat galerisine gider’ yazan tabelalar var.

 

Sokaklarda sanki genel kabul görmüş bir giyim yasası var. Üstelik gözümüzün önünde üzerinde t-shirt olmayan bir adamı polis t-shirt’ünü giymesi yönünde ikaz etti. Ben bu olaya bayıldım tabii. Herkes nerede nasıl giyinileceğini bilmeli. Bu bir eğitim meselesi mutlaka. Ama hiçbir şey için geç değil. Bizim toplumumuz da plaja, işe, okula, camiye, pazara nasıl gidilir bir gün mutlaka öğrenecek.

 

İtalya bu konuda tüm dünyaya örnek… İnanılmaz bir gustoları var. Bunun adı sanırım yaşam sevinciyle paralel giden bir yaşam kültürü. Herkes özenli.

 

Kadınlar ne kadar güzel. Hepsi alımlı. Öyle ‘küçücük bir ada işte’ deyip hayatı es geçmiyorlar. Her gece sokaklarda sanki defile yaparcasına mini etekleriyle kendilerinden emin yürüyorlar. Belli ki kadın olmaktan çok gururlular ve belli ki erkekleri böyle dimdik yürüyen kadınlarla beraber olmaktan çok mutlular.

 

Capri’den önce Büyükada’ya sonra Sedef’e aynı gün geçince, doğum günü partisinin şık hanımları çok şükür bize tatil dönüşü ilk gecemizi yadırgatmadı doğrusu.   

 

Tam Türkiye cennet diyecektik ki şehit haberleri geldi. Böyle durumlarda, insanın nutku tutuluyor, acının yanında herşey ne kadar anlamsız kalıyor. ‘’Artık yeter’’ isyanlarımız fayda da etmiyor ve hayat da bir yandan akıp gidiyor.

 

Yazın son yazısında, okulların açılmasına ve şehirlere dönüşün de başlamasına az kaldığı şu günlerde güvenli ve huzurlu bir sonbahara merhaba demeyi düşlüyorum. Çünkü biliyorum ki ancak bunlar sağlanırsa şu Capri’de hayran kaldığım yaşam sevincinin taçlandırdığı yaşam kültürü hayatlarımıza girebilecek.

 

Biliyorum bir gün olacak...

 

Bu hafta benden bir İtalyan lezzeti sizlere, denerseniz n’olur, kum midyelerini açıp tek tek yerken, İtalyanlar gibi dünyanın en güzel kadını olduğunuzu düşünerek yiyin.  

 

Dünyanın aslında biz kadınların etrafında döndüğünü unutmayın. Huzur ve güvenliği de eğitimli ve doğru örgütlenmiş kadınlar getirecek bir gün...

 

Yaparsa kadın yapar...

 

Buna gönülden inanıyorum...


>>Spaghetti vongole tarifi için lütfen tıklayınız...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Ton balıklı börek nasıl yapılır?
  Ton balıklı börek nasıl yapılır?

  Süresi : 01:29 İzlenme : 223

 • Baget ekmek içerisinde mini köfteler
  Baget ekmek içerisinde mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 353

 • Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?
  Taze soğanlı mısır ekmeği nasıl yapılır?

  Süresi : 01:04 İzlenme : 270

 • Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel röportaj
  Güzel ve Çirkin filminin oyuncularıyla özel...

  Süresi : 01:57 İzlenme : 468

 • Karnabahar burger!
  Karnabahar burger!

  Süresi : 00:35 İzlenme : 424

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön