Son eklenen haberlerimizden anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET
Hamileliğin 27. haftası Bu hafta bebeğiniz artık anne karnında çok daha rahat hareketler yapacak ve siz bunu daha iyi hissedeceksiniz.
27. HAFTA
Gebeliğin 27. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 27. haftasında bebeğiniz

 

27. haftanızda, hamileliğinizin 7. ayına girmiş bulunuyorsunuz. Aynı zamanda son trimester olarak da bilinen hamileliğin son üç ayında, bebeğiniz rahmin dışında yaşayabilecek kadar gelişmiş olacak. Gelişimini tam olarak 37. haftada tamamlayacak olan akciğerler, 27. haftada olası bir erken doğum durumunda bebeğin desteklenerek soluk alabilmesini sağlayacak kadar gelişmiştir.

 

Bebeğin kilosu bu haftalarda 1 kiloya yaklaşır, boyu ise 36 cm civarında.

 

Büyüyen karnınızda, bebeğinizin hareketlerini izleyebilmeniz artık mümkündür.

 

Gözleri artık açılan bebeğiniz ışığa karşı duyarlıdır. 

 

 

27 haftalık bebek görüntüsü:

 

 

 

Bebeğin uyku ve uyanıklık dönemleri mevcuttur ve anne bunu artık rahatlıkla takip edebilir. Gün içinde hareketlerini düzenli olarak takip etmeniz gerekip gerekmeyeceğini doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

 

Bebeğinizin hareketlerini izlemek hakkında sorular:


Bebek ne sıklıkla hareket eder?

Bebeğiniz son bir aydır daha çok hareket etmektedir. Her bebeğin hareket oranı farklıdır, şu kadarı doğaldır diye bir şey yoktur. Bebeğinizin hareketlerinde çok büyük bir azalma yoksa her şey gayet yolundadır.

 

Bebeğimin hareketlerini saymalı mıyım?

Güvenlik için pek çok doktor 27. haftadan sonra bebeğinizin hareketlerini saymanızı isteyebilir. Bunları saymanın pek çok farklı yöntemi olabilir, bu nedenle doktorunuza kesin olarak nasıl bir sayım istediğini sorun.Genelde, bebeğinizin aktif olduğu bir saati seçin, hatta her gün aynı saatte bakmanız daha da sağlıklı bir sonuç verebilir. Sessizce oturun ya da yatın ki dikkatiniz dağılmasın. 10 tane hareketi ne kadar sürede hesapladığınıza bakın. Hareket sadece tekme değildir, bütün vücut hareketleri harekete dahildir. Bu on hareketi yaklaşık 2 saat içinde hissedeceksinizdir. Endişelenmeyin, büyük ihtimalle bu kadar çok sürmeyecektir, bazen sadece 10 dakikada 10 tekme hissedersiniz. Eğer iki saat içinde bu hareketleri hissetmezseniz saymayı bırakın ve doktorunuzu arayın.

 

Bebeğimin hareketleri azalırsa ya da değişirse ne yapmam gerekir?

Eğer bebeğinizin hareketlerinde bir yavaşlama varsa doktorunuzu bu durumdan haberdar edin. Hareketlerde azalma bir soruna işaret edebilir ve bebeğinizin kalp atışlarına ve hareketlerine bakmak için NST'ye girmeniz gerekir.

 

 

Hamileliğin 27. haftasında annede meydana gelen değişiklikler

 

Bu dönemde rahmin büyümüş olması nedeniyle diyaframa bası oluşur. Aynı zamanda akciğerlerin kapasitesi düşer. Kan volümü artar. Gebelik hormonlarının ve alınan kiloların etkisi ile annede nefes almada güçlük ve çarpıntı şikâyetleri oluşabilir. Bu nedenle demir ve vitamin tabletlerine devam edilmelidir. Hızlı kilo alımından kaçınılmalıdır. Bu haftalarda kan düzeyi tekrarlanmalı ve kansızlığı tespite edilen gebelere beslenme programı yapılmalıdır.

 

 

Artmış vajinal akıntı enfeksiyonun bulgusu olabilir. Enfeksiyon erken doğumu tetiklemesi ve doğum sırasında bebeğe geçme riski nedeniyle her zaman şikayeti olan gebelerden vajinal kültür alınmalıdır. Üreyen mikroorganizmalara yönelik tedavi düzenlenmelidir.

 

 

Asla görmezden gelmemeniz gereken belirtiler:

Pek çok çeşit acı, ağrı ve tuhaf hislerle dolusunuz ve bunlardan hangisinin normal hangisinin anormal olduğundan emin değilsiniz. Doktorunuzu aramalı mısınız? İşte bir komplikasyon olabileceğine dair işaretler,bunlardan bir tanesi bile varsa doktorunuzu arayın:

 

Herhangi bir zamanda:

 • Bebeğiniz normalden daha fazla vuruyor ya da hareket ediyorsa

 

 • Karnınızda hiç geçmeyen bir ağrı varsa

 

 • Vajinal kanama varsa

 

 • İdrar yaparken kanama ya da acı varsa

 

 • Sürekli kusma hali hissediyorsanız ya da kusarken ateşiniz çıkıyorsa

 

 • Ateşiniz varsa

 

 • Çift ya da bulanık görüyorsanız

 

 • Geçmeyen ya da karın ağrısıyla beraber olan bir baş ağrınız varsa

 

 • Kalbinizde çarpıntı varsa

 

 • Ayağa kalkamayacak derecede bilek, bacak ağrınız varsa ya da bacaklarınız, ayak bilekleriniz normale göre aşırı şişerse, bir haftada 2 kilodan fazla almışsanız mutlaka doktorunuzu görmelisiniz.

 

 

Hamilelikte cilt, saç ve tırnak değişiklikleri   

Hamilelik hormonları ciltte yüksek pigmentasyona neden olur. Bu da karnınızın ortalarında koyu linea nigra da denilen doğum çizgisini oluşturur. aynı sebeplerden yüzünüzde koyu renkli lekeler de oluşabilir. Ama endişelenmeyin renk değiştirme doğumdan birkaç ay sonra gider; yüksek pigmentasyonu önlemek için aşırı güneş etkisinden uzak durun.

 

 

 

 

 

Hamileliğin 27. haftası Bu hafta bebeğiniz artık anne karnında çok daha rahat hareketler yapacak ve siz bunu daha iyi hissedeceksiniz.
27. HAFTA
Yorumlar
50
Onay Bekleyenler
0
Yorumlar
 •  
  02 Şubat 2017 Perşembe 18:48

  27 haftalik hamileyim doğum sezeryan olacak kacinci haftada olur

  Cevapla
 •  
  09 Ocak 2017 Pazartesi 15:35

  Bahsetmiş olduğunuz böbrek büyümesi bende de var 27 haftalığım bende çok zor oluyor ama doktorum öyle erken doğum riski falan olduğunu söylemedi bu bi çok gebelerde olurmuş zaten geçici ama

  Cevapla
 •  
  04 Ocak 2017 Çarşamba 21:12

  27+ 4 gunluk hamıleuyım ve bebeğim 950n gr ayrıyetten kendimde böbrek büyümesı oldu gebelıkten dolayı cok agrım oluyo doktoru muz eger böyle gıderse son aylarında bu agrıların yuzunden erken doğum olur dedı sız söyleyın aa ! dostlar ben hangi hgalime yanıyım ve bıde ortak acılar da var tabı bek sırt bacak agrıları yanmalarım mıdemde falan fılan herkes gibi ..

  Cevapla
 •  
  22 Ekim 2016 Cumartesi 10:01

  Bende 27 hafta 1 günlük hamileyim 40 kilo ile hamile kaldım suan 50 kiloyum oglumuz da çok sağlıklı maşallah annesinin kuzusuna :-)

  Cevapla
 •  
  23 Eylül 2016 Cuma 19:36

  27.haftadayım.Ve ben hiç kilo almadım.Normalmi?

  Cevapla
 •  
  23 Ağustos 2016 Salı 07:47

  27. Haftadayım ara ara karın agrım oluyo azda akıntı normal mi

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2016 Salı 12:32

  23 hafta ucun cekisi 500 qr normaldir.

  Cevapla
 •  
  17 Haziran 2016 Cuma 15:17

  Bebeğim 1 kg 27 haftanın icindeyiz normalmi

  Cevapla
 •  
  15 Haziran 2016 Çarşamba 21:51

  Ayaklarım çok şişiyor bunun nedeni nedir ve ayaklarım ayakta durduğum zaman şişiyor.

  Cevapla
 •  
  01 Haziran 2016 Çarşamba 20:25

  Bebeğim 1500kg yakın zarari nedir

  Cevapla

Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön